Ten 15-2423WI Converter, DC/DC, 15w, +/-15V/0.5A TRACO Power
TRACO POWERSKU: TEN 15-2423WI Order code: 1007492
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
In stock (62 units), ready to be shipped
Documenten en downloads
Description
TRACO POWER - TEN 15-2423WI - Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 15 W, 2 Output, 15 V, 500 mA
  • No. of Outputs: 2 Output
  • Output Power Max: 15W
  • Output Voltage - Output 1: 15V
  • Output Current - Output 1: 500mA
  • Output Voltage - Output 2: -15V
  • Output Current - Output 2: 500mA
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Product Range: -
  • Input Voltage DC Min: 9V
  • Input Voltage DC Max: 36V
  • DC / DC Converter Output Type: Fixed
  • DC / DC Converter Type: DIP
  • DC / DC Converter Mounting: Through Hole
  • Width: 25.4mm
  • Height: 10.2mm
  • Depth: 50.8mm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • Approval Bodies: EN 60950, IEC 60950, UL/cUL 60950
  • Approvals & Standards: CSA, IEC, UL
  • Efficiency: 86%
  • Isolation Voltage: 1.5kV
  • No. of Outputs: 2Outputs
  • Output Current - Max: 500mA
  • Output Voltage +: 15VDC
  • Output Voltage -: 15VDC
  • Power Rating: 15W
  • Supply Voltage: 24V